• Zeróweczka

• 29 października 2015 r. w czwartek

wizytę w oddziale zerowym, złożyła pani z WORD.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach Wychowania Komunikacyjnego

z zasad zachowania się w ruchu pieszych,

także praktycznego przechodzenia przez jezdnię.

Na zakończenie  wizyty dzieci otrzymały upominki

- opaski odblaskowe.

15 października 2015 roku grupa oddziału zerowego gościła

w Przedszkolu Publicznym nr 25 Słoneczko we Włocławku

Dzieci brały udział w zajęciach z Programu Mistrzowie Kodowania Junior,

który ma na celu rozwijanie kompetencji miękkich u dzieci, naukę logicznego myślenia, zachęcenie przedszkolaków do współpracy w grupie, kształtowanie u dzieci dobrych nawyków cyfrowych oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania

z nowoczesnych technologii.

Tego typu umiejętności są niezwykle ważne na każdym etapie życia dziecka,

również podczas zmiany otoczenia z przedszkola na szkołę podstawową.

Umiejętności przygotowujące do rozumienia elementarnych podstaw  kodowania  przedszkolaki zdobywają w trakcie tradycyjnych zabaw edukacyjnych pod okiem nauczycieli przedszkolnych.

Ćwiczenia prowadzone są w parach oraz w grupach, dzięki czemu dzieci rozwijają swoje zdolności interpersonalne i uczą się pracy zespołowej.

Eksperci programu wypracowali własne pomoce dydaktyczne, m.in. matę edukacyjną,

na której wykorzystywać można elementy sudoku,

szachów czy elementarnych podstaw kodowania.

Uzupełnieniem gier i zabaw edukacyjnych są zajęcia prowadzone na tabletach,

z wykorzystaniem aplikacji Junior Scratch opracowanej przez Massachusetts Institute of Technology specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 3-6 lat.

W czasie trwania zajęć Mistrzów Kodowania Junior dzieci rozwijają podstawowe funkcje poznawcze takie jak pamięć, koncentrację uwagi, analizę, syntezę wzrokową

i słuchową oraz koordynację ruchową.

7 października 2015 roku

odbył się w grupie zerówkowej

Dzień Marchewki

Wszyscy ubrani byliśmy na pomarańczowo.

Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw

i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki, rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole.

Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o marchewce. Wraz z naszym Krasnalem Radusiem odbyły marchewkowe zabawy i konkursy.

Na zakończenie zajęć dzieci zostały zaproszone na degustację soku marchewkowego, surowej – tartej oraz gotowanej marchewki.

Było dużo śmiechu, ale właśnie o to chodziło, aby ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy, marchewkowy.

Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne zdrowe i uśmiechnięte.

W roku szkolnym 2015/2016

do Oddziału przedszkolnego, tzw. "Zerówki"

w Szkole Podstawowej Nr 22 im. Janusza Korczaka

uczęszcza 25 dzieci, w tym 11 sześciolatków i 14 pięciolatków.

Wychowawcą grupy jest p. Beata Podkomorzy.

Pracujemy w systemie pięciogodzinnym (8.30-13.30).

W trakcie pobytu w oddziale zerowym dzieci mają czas na: zabawy swobodne i kierowane, zajęcia ruchowe w sali i na powietrzu.

Dwa razy w tygodniu dzieci mają zajęcia z języka angielskiego

z p. Aleksandrą Kaczmarek.

Wiek przedszkolny to ważny okres w życiu dziecka,

okres tworzenia się nawyków, kształtowania procesów uczuciowych, umysłowych, charakteru oraz osobowości.

Właśnie w tym wieku należy dostarczać dzieciom odpowiedniej lektury,

a bajki i baśnie nadają się do tego znakomicie.

Czytanie dziecku bajek i baśni jest skuteczną metodą wychowania myślącego samodzielnie, wrażliwego człowieka, posiadającego bogatą wyobraźnię i umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy.

We wrześniu dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 22 poznały bajkę z „łańcuchem wydarzeń”- „Rzepka”

wg Brigitty Schieder z książki Z bajkami przez cały rok.

Samodzielnie wykonały pracę plastyczną.