• Przemówienie Dyrektora Szkoły

        • Włocławek, 23.10.2009 r.

           

           

          Przemówienie

          dyr. Maria Szparaga – uroczystość nadania szkole – Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów

           

           

          Dostojni Goście,

          Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie

           

          Uzasadnienie wyboru

          Nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości ważniejsze od innych, podkreślić kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych poprzez osobę patrona.

          Nadać imię szkole to także wskazać całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet, punkt odniesienia w ich działaniach. Gimnazjum Nr 3 we Włocławku będzie nosiło imię Polskich Noblistów.

          Fundator nagrody – Alfred Nobel, człowiek wszechstronny, wyposażony w liczne talenty i potrafiący je rozwijać, cały swój majątek przeznaczył na to, aby nagrodzono tych, którzy uczynili milowy krok ku dobru ludzkości.

          Co roku kapituła nagrody Nobla rozważa zasługi wielu, aby w szczególny sposób docenić tych niewielu. Na przestrzeni lat zauważono dokonania sześciorga Polaków. Mamy nadzieję, że w dobie kryzysu autorytetów nie jedna osoba, ale sześciu wielkich Polaków wpłynie skutecznie na osobowość młodych ludzi, którzy poszukują drogowskazów w swoim życiu.

          Wybór imienia Polskich Noblistów uzasadni wszechstronną pracę dydaktyczno – wychowawczą, zmierzającą do tego, aby każdy uczeń mógł odnaleźć siebie wśród talentów i wartości reprezentowanych przez Polaków - laureatów Nagrody Nobla.

          Maria Skłodowska – Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Lech Wałęsa to niewątpliwie osoby, które mimo ludzkich słabości i wad osiągnęły wiele żyjąc i pracując nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Dzięki nim polska duma narodowa ma głębsze uzasadnienie.

          Maria Skłodowska – Curie – Polka, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie: indywidualnie i wspólnie z mężem – to przykład kobiety uosabiającej siłę charakteru, wytrwałość w pracy i mądrość.

          Dzięki jej odkryciom ludzkość skutecznie walczy z chorobami. Pracowała w czasach, kiedy trudno było być kobietą – naukowcem, a jednak potrafiła doskonale pomnażać swoje talenty.

          Zauważenie, że wśród polskich noblistów czworo to literaci – świadczy niewątpliwie o wrażliwości słowiańskiej dumy Polaków, ale też szczególnej roli literatury w dziejach naszego narodu.

          Kiedy Polska nie istniała na mapach Europy, rusyfikowano i germanizowano Polaków, H. Sienkiewicz tworzył ku „pokrzepieniu serc”, by Polacy mogli czuć się dumni ze swojej przynależności narodowej dzięki prozie historycznej autora Trylogii. Nawet, jeśli znawcy przedmiotu mają zastrzeżenia, co do prawdy historycznej czy kunsztu poetyki powieści H. Sienkiewicza, zawsze pozostanie on nauczycielem patriotyzmu i dziejowego optymizmu, tak potrzebnego młodym ludziom.

          Władysław Reymontautor m. in. „Chłopów”, człowiek o niełatwym życiorysie, ma szansę oddziaływania na osobowość człowieka swoim zamiłowaniem do wsi, celną analizą ludzkich charakterów, niesamowitą filozofią wynikającą z cykli natury, następstwa pór roku, nocy i dnia oraz przenikania się świata człowieka i świata natury. Zwróci niewątpliwie uwagę młodych ludzi na siłę spokoju płynącego z obcowania z naturą, wskaże wartość „małych ojczyzn” i przypomni podstawowe prawdy moralne, odpowiedzialność za siebie i innych, pracowitość, prostotę, bezpośredniość w formułowaniu sądów.

          Czesław Miłosz – poeta, który nie zgodził się na kłamstwo systemu. Nie chciał pisać poematów ku czci zła i głupoty, za co zapłacił rodzajem wygnania, chyba największej kary dla poety, gdy jego twórczość nie może docierać do ludzi. Człowiek nie idealny, ale piszący o ideałach życia, o wartościach ważnych, cennych i nieśmiertelnych, które należy pielęgnować, by ubogacać ludzką egzystencję.

          Ironia, dystans wobec rzeczywistości i siebie samego, ukazywanie złożoności ludzkiego bytu to cechy poezji Wisławy Szymborskiej. Bogactwo treści, głęboka mądrość w prostym często przesłaniu wierszy poetki w połączeniu ze skromnością jej osoby to także znakomity punkt odniesienia dla młodego, poszukującego swej drogi człowieka.

          I wreszcie polski laureat pokojowej nagrody Nobla – Lech Wałęsa – chyba po Janie Pawle II najlepiej znany Polak na świecie, uosabiający szczerość, bezpośredniość i upór w dążeniu do celu, którym było stawianie oporu totalitaryzmowi. Jakkolwiekby nie patrzeć na tę kontrowersyjną postać, należy podkreślić, że jest on symbolem bohaterstwa, bezkompromisowości i walki o słuszne cele na drodze dialogu i porozumienia ponad wszelkimi podziałami – to niewątpliwie wartości, które winny stać się drogowskazami w życiu młodych, zagubionych w dzisiejszym świecie ludzi.

          W tym miejscu musimy nadmienić, że Nasza Szkoła już od dawna przygotowywała się do wyboru imienia Polskich Noblistów.

          Jesteśmy dumni z wszystkich osiągnięć dydaktycznych naszych uczniów, czego potwierdzeniem są wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych plasujące Gimnazjum Nr 3 w czołówce Szkół Włocławskich. Dbamy o wszechstronny rozwój młodych ludzi, liczni laureaci, finaliści konkursów pozaszkolnych są dumą szkoły i nauczycieli.

          Wychowanie patriotyczne stało się integralną częścią Szkolnego Programu Wychowawczego, a w szczególny sposób Tydzień Patriotyczny, w czasie którego uczniowie mają możliwość refleksji nad wartościami dumy narodowej, poczucia przynależności i odpowiedzialności za kraj.

          Od 2002 roku w naszej szkole organizowany jest Międzygimnazjalny Konkurs Recytacji Poezji Wisławy Szymborskiej, udział w Konkursie Recytatorskim Twórczości Polskich Noblistów w Brześciu Kujawskim.

          Od 2005 roku w naszej szkole odbywa się Miedzygimnazjalny Konkurs o Prawach Człowieka. Niezwykle ważną i cenną pracę wykonują uczniowie działający w obronie praw człowieka, zrzeszeni w Szkolnym Kole Amnesty International.

          Mamy przekonanie, że Gimnazjum Nr 3 im. Polskich Noblistów we Włocławku jest szkołą, która wychowując młodych adeptów życia w duchu ideałów (wartości) reprezentowanych przez osoby patronów, przyczynia się do kształtowania mądrych i odpowiedzialnych obywateli naszego miasta i naszej Ojczyzny.

          Dziękuję.