..

Blog projektu Erasmus+ "Współpraca międzynarodowa drogą do poprawy jakości nauczania"

Zapraszamy do zapoznania się z blogiem projektu link

"Sprawozdanie z mobilności"

Erasmus+, Akcja KA1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej

Uczestnicy mobilności: Małgorzata Walkusz – nauczyciel języka angielskiego,  Grażyna Jazel – nauczyciel języka angielskiego

Miejsce szkolenia: Lake School of English, Oxford, Wielka Brytania

W dniach 14-25 lipca 2014r. uczestniczyłyśmy w kursie metodyczno językowym „Creative Teaching” (kreatywne nauczanie) w ramach projektu Erasmus+ „Współpraca międzynarodowa drogą do poprawy jakości nauczania” . Kurs był przeznaczony dla nauczycieli chcących uaktualnić swoją wiedzę z metodyki nauczania języka oraz poznać najnowsze i innowacyjne metody nauczania. Kurs gwarantował również poprawę kompetencji językowych i interkulturowych.

Lake School of English znajduje się w przepięknym mieście z tradycjami uniwersyteckimi – Oksfordzie.  Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15:30 w bardzo nowoczesnym budynku Oxford University SAID Business School, gdzie Lake School wynajmuje pomieszczenia podczas letnich kursów, które cieszą się ogromną popularnością. Szkoła zapewniła naukę metodą warsztatową w małej międzynarodowej grupie, w której znaleźli się nauczyciele z Czech, Hiszpanii, Rosji, Szwajcarii i Belgii.

Kurs pozwolił nam na uaktualnienie wiedzy z zakresu nauczania najnowszymi metodami wszystkich umiejętności językowych, wykorzystania materiałów autentycznych, tworzenia projektów, testowania i kontroli wyników, wykorzystania literatury do nauki języka, wykorzystania filmów i obrazów, muzyki i piosenek, nauczania  grup o zróżnicowanych kompetencjach oraz uczniów z różnymi rodzajami inteligencji. Zajęcia pomogły nam również wzbogacić wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii w nauczaniu języka angielskiego: blogging, wybór i ocena materiałów internetowych oraz wykorzystanie tablicy interaktywnej. Warsztatowa forma zajęć i położenie nacisku na praktyczną ich stronę pozwoliło nam nabyć umiejętność stosowania poznanych metod i nabrać pewności, że skutecznie zrealizujemy je z naszymi uczniami po powrocie z kursu.

Istotnym elementem kursu było zaangażowanie całej międzynarodowej grupy w dyskusje i wymianę osobistych doświadczeń w nauczaniu języka, co pozwoliło nam zebrać wypróbowane i skuteczne pomysły na realizację konkretnych tematów lekcji oraz nawiązanie znajomości i przyjaźni z nauczycielami z innych krajów.

Podczas jednej z sesji miałyśmy okazję odwiedzić państwową szkołę angielską, zobaczyć klasy (bez uczniów z powodu wakacji), spotkać się z dyrektorem szkoły i zapytać o system kształcenia i interesujące nas zagadnienia dotyczące nauczania i organizacji pracy. Bardzo podobało nam się wyposażenie i wystrój przestronnych klas. Zazdrościmy klas do techniki oraz gotowania.

Organizatorzy kursu zadbali o poznanie kultury i tradycji Wielkiej Brytanii nie tylko podczas sesji. Były popołudniowe wycieczki i spotkania, podczas których poznałyśmy Oxford i jego wspaniałe miejsca: Bodlein Library – jedną z największych bibliotek świata, Ashmolean Museum, Oxford University Museum, Pitt – Rivers Museum of Etnography, Christ Church College, Merton College, Magdalen College, Trinity College. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem pałacu Blenheim i jego ogrodów– barokowego arcydzieła, gdzie urodził się i mieszkał Winston Churchill, po którym pozostała w pałacu kolekcja rękopisów książek i listów. W wolny weekend wybrałyśmy się na niezapomnianą wycieczkę na wyspę Wight na południowym wybrzeżu Anglii, na której oprócz zwiedzania miałyśmy okazję poznać uczestników innych kursów odbywających się w Lake School.

Podczas pobytu byłyśmy zakwaterowane u rodzin brytyjskich, co sprzyjało poznawaniu kultury, zwyczajów i rozwijaniu kompetencji językowych.

Kurs przyczynił się do poprawy naszych osobistych i zawodowych kompetencji, wróciłyśmy pełne nowych pomysłów i motywacji do umiędzynarodowienia naszej szkoły.

Lake School of English, Oxford

Zespół Szkół nr 9 w programie Erasmus+, Mobilność kadry edukacji szkolnej

Z dumą chcemy poinformować, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w programie Erasmus+, Akcja KA1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej.  Wnioski z projektami brały udział w konkursie i jesteśmy jedyną szkołą we Włocławku, której projekt został zaakceptowany w 20014r.

Projekt „Współpraca międzynarodowa drogą do poprawy jakości nauczania” będzie realizowany od 1.06.2014r. do 31.05.2016r. i ma na celu podniesienie kompetencji kadry pedagogicznej  w zakresie umiejętności, wiedzy i postaw. Szkolenie nauczycieli za granicą pozwoli na podniesienie jakości prowadzonych zajęć, umiędzynarodowienie szkoły poprzez projekty z innymi szkołami z Europy oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej naszej placówki.

Podniesienie jakości nauczania zawsze jest priorytetem Zespołu Szkół nr 9.

Kontakt

• ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 9 - Szkoła Podstawowa Nr 22 im. Janusza Korczaka, Gimnazjum Nr 3 im. Polskich Noblistów
    87-800 Włocławek
    ul. Promienna 15